عادت پذیری سمعک

چگونه هرچه سریع تر به سمعک خود عادت کنید؟
شنیدن صدای جدید و یا صداهایی که مدتها نمی شنوید
تنظیم سمعک فرآیندی وقت گیر و طولانی است . با کهولت سن فرد بتدریج صداهایی را نمی شنود و خود فرد از این تغییر و حذف آگاه نیست ، صداهایی مثل صدای قدمها یا موتور یخچال . با گذاشتن سمعک فرد این صداها را مجدداً می شنود و از نظر وی این صداها جدید بنظر می آیند و برای عادت کردن به آنها به وقت نیاز دارد . این فرآیند و واکنش کاملاً طبیعی است . فرد به مرور یاد می گیرد که چطور با این صداها کنار آمده و در واقع به آنها توجه نکند.


رعايت برنامه زمان بندي
بسياري از افراد به سرعت خود را با سمعك تطبيق مي دهند. اما در برخي افراد شنيدن صداهاي تازه و جديد، بسيار خسته كننده است. لذا در ابتدا بايد به تدريج از سمعك استفاده كرد يعني زمان بكارگيري اين وسـيلـه را اضـافـه نمود تا زمانـي كـه بتــوان در تمـام طـول روز از سمعك استفاده كرد.


نظام بندی خواسته ها
بخاطر داشته باشید که سمعک در بسیاری از شرایط به شما کمک می کند ، ولی برخی موارد و شرایط وجود دارد که کماکان با بکارگیری این وسیله نیز اشکالاتی وجود دارد . اولاً باید انتظارات خود را معقول نمود و در ضمن بدانید که در جلسات پی گیری یا تنظیم مجدد این اشکالات اصلاح گردیده و شما بتدریج به هدف خود می رسید یعنی ایجاد ارتباط درست و معقول در تمامی شرایط.


شنيدن در محيط هاي پر سر و صدا
افراد طبيعي نيز در محيط هاي پرسرو صدا براي شنيدن با اشكال روبرو هستند كه به طبع اين مشكل در افراد دچار افت شنوايي با شدت بيشتري ديده مي شود. راه حل هايي براي حل اين مسئله وجود دارد:
مثال
1- كم كردن سر وصداي اضافي (مثل خاموش كردن تلويزيون)
2- صحبت نكردن از فواصل دور مثلاً اتاق مجاور
3- تمرين صحبت با دوستان در محيط هاي نسبتاً شلوغ مثل رستوران
4- تلاش براي تمركز بيشتر و بهتر بر روي صداهايي كه به دنبال شنيدن آن هستيد.


ردشنیدن صدای خود فرد
اولین مسئله در استفاده از سمعک، ایجاد تغییر در بلندی یا کیفیت صدای خود فرد است.این موضوع در آغاز عجیب و ناراحت کننده است. درست مثل اینکه صدای خود را از طریق ضبط صوت می شنوید. ولی به تدریج به این مسئله عادت می کنید. اگر بعد از یک ماه یا بیشتر این موضوع برایتان عادی نشد، باید با متخصص خود تماس بگیرید. در اینجا تنظیم مجدد سمعک كمك خواهد بود.
اثر انسداد یا گرفتگی صدا
سمعک جسمی است که فضای داخل مجرای گوش را اشغال می نماید. این احساس که چیزی در گوش قرار دارد و جلوی عبور صدا را می گیرد، اثر انسداد نامیده می شود که درست مانند حالتی است که انگشت خود را در مجرای گوش قرار دهید. در این حال در گوش احساس کیپی می کنید. چند روزی طول می کشد تا به این مسئله عادت کنید. برخی سمعک ها دارای قالبهایی با لوله های مخصوص اند (ونت) که اجازه تبادل هوا بین دو سوی سمعک را می دهند و مانع از ايجاد اثر انسداد مي شوند. گاه براي تخفيف اثر انسداد بايد سمعك مجدداً برنامه ريزي شود.


سوت زدن سمعك
وقتي صداي تقويت شده توسط سمعك، مجدداً توسط ميكروفن جمع آوري شده و دوباره تقويت گردد، سمعك سوت مي كشد كه آن را فيدبك اكوستيكي مي نامند.
قابل ذكر است كه سمعك در حين گذاشتن و يا برداشتن از گوش سوت مي كشد كه اين حالت طبيعي است و نشانه روشن بودن سمعك است.
همچنين اگر شيئي را به ميكروفن سمعك خيلي نزديك كنيد- مانند قرار دادن سر روي بالش - سمعك سوت مي زند، كه اين حالت نيز طبيعي است.
پس سوت زدن سمعك 2 حالت دارد:
1- موارد طبيعي: مثل موارد ذكر شده
2- موارد غيرطبيعي: وقتي سمعك در گوش قرار دارد و در حين استفاده روزمره سوت بزند. كه در اين حالت بهتر است با متخصص خود تماس گرفته و اين ايراد را برطرف كنيد.


صدای باد
وقتی با سمعک به محـیط بیـرون بروید ، صـدای باد را مـی شنوید. اینحالت طبیـعی است چـون باد به میکـروفـون آن برخورد مـی کند. سمعک های امروزی طوری طراحی شـده اند که این صـدا را حتی المقدور تقلیل دهند.
مردم را در جريان بگذاريد
سمعك يك وسيله كمك شنيداري است. اما هيچوقت جاي گوش طبيعي را نمي گيرد. بهتر است اطرافيان شما از افت شنوايتان آگاهي داشته باشند چرا كه شما مداوم در معرض شرايط سخت شنيداري قرار مي گيريد و بايد از اطرافيان بخواهيد تا حرفهايشان را براي شما تكرار كنند.


اعمال كنترل
خود را در معرض شرايط سخت شـنـيداري قرار دهـيد و كارهاي مورد نياز را به انجام رسانيد. مثلاً از مـردم بخواهيد حرفشان را تكـرار كـنند ويا واضح تر صحبت كنند. هميشـه رو در روي گويـنـده قرار بگــيريد. از سرو صدا دور باشيد و حتـي المقدور از نشـانه هاي بينايي نيز كـمك بگيريد.
آن طور كه دوست داريد با باقيمانده شنوايي خود زندگي كنيد
خانم ليز هميلتون در گرينلد نشان داده كه مي توان علي رغم استفاده از سمعك زندگي فعال و پرحركتي داشت. وي اخيراً در رقابتهاي دور قطب شمال (سال 2004) شركت نموده است و به عنوان اولين زن بيش از 50 سال است كه پس از دو روز و با طي مسافت 160 مايل در ميان يخ و برف، به خط پايان رسيده است. در اين مسير او هميشه سمعك آداپتوي خود را به همراه داشته و در واقع هر دوي آنها از اين آزمايش سربلند بيرون آمدند. آزمايشي در سرماي طاقت فرساي 56- درجه سانتي گراد، كه هم سمعك و هم خانم هيلتون سرافراز شدند.
ليز كه خود دختري 22 سـاله دارد و در گرينـلند؛ بعنـوان كمك دفتـردار كار مـي كـند، از سـال 1984 از سمعك اسـتفاده كـرده اسـت و ايـن مسـئـله هرگـز مانـع از كـار وي نـشـده. وي به دويدن، اسكي كردن، اسكيت ، بدمينتون و ژيمناستيك علاقه دارد. در تمام طول اين سالها نيز سمعك جزء لاينفك زندگي او بوده است.
اگر برای اولین بار است که از سمعک استفاده می کنید، دانستن این نکات حائز اهمیت خواهد بود:
هفته های اول استفاده از سمعک، شبیه یک گردباد است. از شنیدن همه ی صداهایی که از دست داده اید، شگفت زده خواهید شد! مهم این است که نگرش مثبت خود را حفظ کنید تا به تدریج به شرایط جدید عادت کرده و در نهایت از خوب شنیدن لذت ببرید. جهت دستیابی به عادت پذیری به سمعک، به این نکته ها توجه کنید:
۱. صبور باشید
از دست دادن حس شنوایی یک فرایند تدریجی است که در طی سالیان متمادی رخ می دهد. هنگامی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کنید، با حجم زیادی از صداها روبرو خواهید شد و صداهای محیطی ممکن است برایتان بلند به نظر برسند. بنابراین، بایستی به سیستم شنوایی خود فرصت دهید تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. در نهایت اصوات محیطی که در ابتدا بلند به نظر می رسیدند در پس زمینه محو خواهند شد.
۲. به تدریج شروع کنید
ممکن است در ابتدا در شنیدن صداهای گفتاری آهسته یا شنیدن در محیط های پر سر و صدا مشکل داشته باشید. مهم این است که ثابت قدم باشید، به تدریج شروع کنید، آهسته و پیوسته. سیستم شنوایی شما به مرور زمان به شرایط جدید تطبیق می یابد و توانایی شنیداری شما در تمام محیط ها بهتر خواهد شد.
۳. تمرین کنید
اگر از دست دادن حس شنوایی در یک دوره زمانی طولانی مدت رخ دهد، عدم وجود صدا ممکن است به بخشی از شیوه زندگی تبدیل شود. بنابراین، با گذشت زمان و تمرین شنیدن در محیط های شنیداری مختلف، اصوات جدید در مغز شما کدگذاری می شوند و در نهایت از خوب شنیدن لذت خواهید برد.